Drobečková navigace

Úvod > O nás

O nás

Členové představenstva

Ivana Šmerdová -  tel. 737 215 487

Jaroslava Buchnerová - tel. 737 215 480

Petra Lhotáková

 

Jako nezisková organizace podporujeme osoby se zdravotním postižením, především v oblasti zaměstnávání. Jsme tu pro Vás téměř 15 let.

Začátky

Na začátku byla parta rodičů dětí se zdravotním postižením, jenž se potkala v nadnárodní organizaci KIWANIS. Jak děti rostly, začaly si hledat pracovní uplatnění. Jenže práce pro mladé lidi se zdravotním postižením nebyla, a tak Karel Mašek spolu se svými přáteli založili v únoru roku 2004 Chráněné dílny Joker. Od podzimu 2004 pracovalo v šicí a rukodělné dílně celkem 5 osob se zdravotním postižením.

Začátky však nebyly snadné. Po počáteční podpoře města Chebu a od úřadu práce se vše posouvalo a my narazili na naši naivitu, neznalost, ale též na lidi, kteří nám nepřáli. Nicméně bojovali jsme a bojujeme, snad úspěšně, dodnes.

Současnost

Dnes naše nezisková organizace zaměstnává 59 osob se zdravotním postižením, a to v celkem sedmi provozech a ve dvou městech. V Chebu je to šicí dílna, rukodělná dílna, prádelna, vrátnice, bistro a kavárna, v Aši jde o kamerový systém.

K tomu ještě provozujeme sociální služby: Sociálně terapeutické dílny. Zde evidujeme 53 klientů.

Náš cíl

Našim cílem je, aby i osoby se zdravotním postižením měly šanci žít plnohodnotný život. Chceme je vrátit do života, dostat je z okraje společnosti, kde ještě do nedávna žili. Mají svůj svět, který je možná odlišný od toho našeho, ale rozhodně není méně cenný. Navíc potkávat se s jiným přístupem k životu je tak obohacující.

Je pravdou, že lidé se zdravotním postižením potřebují specifické podmínky k tomu, aby mohli žít podobně jako jejich vrstevníci, ale nic není nemožné. I tito lidé se mohou zapracovat do běžného pracovního poměru a být tak mimo jiné užiteční i celé společnosti.

Pro koho tu jsme

Jsme tu především pro osoby se zdravotním postižením, tedy pro osoby s mentálním postižením, s psychickými nemocemi, s fyzickým postižením nebo civilizačními chorobami.

Naše pomoc však nesměřuje pouze k nim, nýbrž pomáháme i jejich rodinám, organizacím pracujícím s osobami se zdravotním postižením a všem, kdo o pomoc stojí a potřebují ji.

To nejdůležitější však je, aby klient nebo zaměstnanec chtěl. „Když se chce, všechno jde“.

Vždy se maximálně snažíme vyjít vstříc a vyhovět potřebám žadatele.

Naše aktivity

Zaměstnáváme osoby se zdravotním postižením, tedy ty, pro které je běžné pracovní zapojení příliš náročné. Nabízíme sociální služby, kde společně trénujeme jejich pracovní dovednosti.

Klienti navštěvující Sociálně terapeutické dílny se např. podílí na výrobě šperků či dekorativních předmětů. Při činnostech v Sociálně terapeutické dílně rozvíjíme schopnosti a dovednosti klientů, zajišťujeme společenský kontakt a poskytujeme potřebnou podporu v oblasti stravování, hygieny a péče o sebe sama.

Kromě těchto základních aktivit pořádáme každý rok ples Joker, který má podtitul “pro všechny normální lidi“. Chodí na něj nejen lidé se zdravotním postižením a stírají se tu všechny rozdíly.

Dále jezdíme společně se zaměstnanci a s klienty na různé výletykoncerty. Snažíme se o začlenění osob se zdravotním postižením do společnosti a nabídnout jim aktivity pro plnohodnotný život.